Injektáž - chemická sanace
Jak injektáž funguje?
Injektáž zdiva je stavební technologie spadající do chemických sanací, která se používá k řešení problémům se vzlínající vlhkostí nebo k utěsnění zdiva proti vodě. Efektem této sanace je to, že se vyruší fyzikální efekty a zamezí se kapilárním jevům. Většina látek, které používáme nejsou volně dostupné a vyžadují speciální vybavení. Vše toto vede k eliminaci poškození omítky například plísní, solí a zamezí znehodnocení Vašich staveb.
Tato metoda sanace spočívá v provádění otvorů do zdiva (obvykle 12-18mm vrtákem), kde se zhotoví vrty ve vodorovné řadě, nebo v ploše podle zvolené technologie a materiálu. Následně se zvolený materiál aplikuje do stěny, kde se vytváří bariéra proti vzlínající vlhkosti nebo utěsnění průsaků. Pro cihelné objekty se většinou používají tixotropní materiály. Pro případy, kdy je místo zasaženo určitými průsaky, nebo vodou tak se zvolí materiál polyuretanových pryskyřic.
Postup injektáže
- Příprava zdiva – Nejprve se zdivo důkladně prozkoumá, aby se zjistilo, jaké jsou konkrétní problémy s vlhkostí a kde je třeba aplikaci provést. Vše toto řešíme při odborné prohlídce vyškoleným technikem.
- Vrtání otvorů – Do zdiva se vyvrtají malé otvory což se obvykle provádí v řadě po celé délce postižené stěny. Samozřejmě záleží na typu sanace, podle toho se volí technologický plán vrtů. Není neobvyklé, že jde kolikrát i o typ sanačního materiálu, protože každý může vyžadovat jiný typ rozložení vrtů v rámci toho, jak dokáže prostupovat stěnou.
- Aplikace injektáže – Do těchto otvorů se napustí injektážní materiál (samozřejmě až se vyčistí ofukem, kartáčem, nebo vrtákem) pod tlakem, což umožňuje jeho rovnoměrné rozložení v celém zdivu.
- Čas na technologikou přestávku – Materiál po aplikaci vyžaduje určitý čas, aby se mohl vstřebat do zdiva, každý materiál to má jinak. Někdy je doporučováno do úplného vstřebání nechat stěnu cca 3 týdny bez dalších procesů. Jde o to, že zednické práce jsou dost často založeny na mokrém procesu a tím by se dostávala dodatečná voda do zdiva.
Typy injektážních materiálů
Základní tři kategorie materiálů se kterými se běžně setkáte v rámci chemických sanací
Silikonové přípravky
Existuje mnoho produků, které můžeme použít při tomto typu. Materiál, který běžně používáme je silan/siloxanový injektážní krém na čistě vodní bázi určený pro sanaci vlhkého zdiva a základů. Tento krém vytváří dodatečnou bariéru horizontální izolace proti kapilárně vzlínající vlhkosti. Kombinuje výhody silikonových mikroemulzí a krémové konzistence. Vždy při prohlídce nemovitosti posuzujeme zda je vlhkost ve zdivu dostatečná. Musí být zajjštěný transport krému v kapilárním systému zdiva. Pokud je zdivo suché (vizuálně), musíme ho dodatečně zavlhčit vodou.
Akrylové, polyuretanové pryskyřice
Produkty v této kategorii jsou většinou jedno nebo vícesložkové pryskyřice. Tato flexibilní hydrofobní hmota pro zastavení průsaků vody v pohyblivých trhlinách, spárách v betonu a zděných konstrukcí se ukázala jako velmi vhodnou metodou sanace pro několik druhů problému. Hmota se dá různě nastavit pro rychlost reakce a vytváří tak polyuretan s uzavřenou strukturou buněk. Některé PU jsou vytvořeny pro přímé zastavení, jiné pro dlouhodobé tím, že vytváří chemicky odolnou bariéru. Dlouhodobě fungující prostředky potřebují být injektovány pod tlakem a regují s vodou, která je ve stěně. Pokud by voda ve stěně nebyla, musí se dodatečně stěna zavlhčit, aby došlo ke správné reakci.
Hydrofobní nátěry
Hydroizolační nátěry jsou tekuté hydroizolace zabraňující nežádoucímu průniku vody, nebo jiných látek, které mohou narušit normální stav stěny. Cílem těchto nátěrů je vždy souvislá, neprodyšná vrstva, která je tvořená různými chemickými voděodolnými materiály. Zabraňuje tak pronikání jakékoliv vody (vzlínající vlhkost, povrchová, stékající, tlakovou) do konstrukcí či interiéru. Proto tyto cementové stěrky pružné a nepružné (impercem) jsou vhodný doplněk na plošnou sanaci, protože stěnu uzavřou, ale zanechají prodyšnou bariéru pro odvětrávání.
Injektáže v praxi
Existuje několik druhů injektáží na které běžně při chemické sanaci lze narazit. Každá se hodí na jiný typ problémů či podmínky, které nastávají v objektu.
1) Jednořadá - liniová injektáž
Běžná liniová - vodorovná sanace krémem, nebo polyuretany se provádí vrty (cca 2/3 šířky zdiva) ve vodorovné rovině s různým rozestupem vrtů, obvykle 10 - 20 cm. Následné vyčištění ofukem, vrtákem či kartáčem zajistí přípravu pro injektovanou látku nízkotlakým / vysokotlakým speciálním čerpadlem navrženým pro sanační firmy. Tento typ sanace má za úkol chemicky odříznout stěny i příčky a je často prováděn u podlahy, kdy se zde umístí většinou i difuzní lišty.
2) Víceřadá injektáž
Víceřadá injektáž se provádí technologicky shodně s vodorovnou sanací. Nicméně existují případy, kdy není potřeba provádět plošné sanace, ale běžná vodorovná sanace by zde neřešila problém dostatečně a proto se provede sanace ve dvou a více řadách.
3) Celoplošná injektáž
Plošná sanace se provádí šachovnicovým navrtáváním podle technologického plánu sanačního prostředku. Zde je už hodně vrtání a tento typ sanace se provádí všude tam, kde jsme pod úrovní terénu tak, aby se vytvořila ucelená bariéra v celé výšce stěny pod terénem. Existují případy, kdy dokážeme zajistit stejný efekt pro klienta, jako v případě rubové injektáže, která je podstatně dražší.
4) Rubová injektáž
Nejlepší technologie, avšak bezkonkurenčně nejdražší. Není nic neobvyklého, že cena začíná na 15 000 - 20 000 za metr plochy. Proto běžná sanace části domů vychází na nemalé peníze. Avšak existují případy, kdy nelze provádět odkopové práce, nebo jsou podmínky takové, že jiné sanančí prostředky by neznamenali naprostý úspěch.
Principem je vždy, že se nemovitost provrtá kompletně a mezi stěnu nemovitosti a terén se nainjektuje speciální gelová složka která adekvátní reakcí vytvoří dodatečnou mechanickou bariéru. Je zde velká spotřeba chemie, až 80l na 1 metr ploch, avšak vrtů je podstatně méně.
Kdy je injektáž zdiva vhodná?
Každá sanace zdiva má své přednosti ale také úskalí. Proto vždy technik musí vymyslet metody sanace takové, aby nedošlo k poškození nemovitosti. Chemické sanace se neustále posouvají zejména po stránce materiálů a technologií. Pokud je Vaše zkušenost starší deseti let, tak vězte, že co Vám nefungovalo před lety, neznamená že to dnes je úplně stejné. Je taktéž rozdílné, zda se do sanace pustí firma, nebo kutil. Některé přípravy volně dostupné nejsou jednoduše tak účinné.
Pokud tuto technologii budeme srovnávat s mechanickou sanací – typicky podřezávání. Vždy půjde o šetrnější metodu a menší zásah do statiky nemovitosti. Můžete se setkat s názorem, že není vhodná pro starší budovy právě s ohledem na množství vrtů, ale jde o holý nesmysl. Ve starších budovách, kde došlo k degradaci zdiva vlivem dlouhodobé vlhkosti, nebo v případě výskytu vzlínající vlhkosti ve stěnách a základech se naopak hodí správnou volbou materiálů a to z důvodů zpevnění zdí. Existují dnes materiály, které nejen utěsní, ale výrazně zpevní strukturu zdiva a proto je chemická sanace zcela vhodná i pro historicky staré objekty.
Výhody injektáže zdiva
Co získám, pokud půjdu cestou chemické sanace?
1) Ochrana proti vlhkosti
Sanace chemickými látkami je vskutku reálná možnost odstranění problémů se vzlánající vlhkostí, nebo průsaky vody do nemovitosti. Za poslední léta se posouvá velmi rychlým tempem a proto i materály jsou nahrazovány postupně lepšími.
2) Rychlá a efektivní aplikace
Tento proces nevyžaduje složité zásahy do struktury budovy. Obvyklá sanace trvá jeden, nebo dva dny pro běžné rodiné domy. U menších lokálních akcí se tento zásah počítá na jednotky hodin. Pokud jde o problémy s průsaky, tak je řešení opravdu rychlé.
3) Trvalý efekt
Při správné aplikaci může ochrana vydržet po mnoho let. Proto poskytujeme záruky na funkčnost materiálu i 50 let. Používáme kvalitní sanační materiály od předních výrobců, stejně jako kvalitní výbavení. Neustále se posouváme v rámci zkušeností, technologií a různých školení. Proto jsme podporovatelé spolku WTA, který schromažduje reálné zkušenosti sanací normálních i historických budov pro sdílení v rámci všech členů spolku.
Injektáž rohů
Injektážní rohů spočívá v tom, že se musí provést vějířové navrtávání. Tímto postupem se zajistí provázání obou stěn tak, aby se sanační materiál dostal přesně podle potřeby a ve správném množství na konce obou stěn. Proto se můžete setkat i s tím, že Vaše naměřené metry nesouhlasí s nabídkou. Vždy se na každý roh počítá +1 bm / m2 navíc k výměře stěny a to vše je s ohledem na spotřebu materiálu.
No, dobře.. co na to statika??
Přestože jsem to už několikrát naťuknul, neodpustím si a přidám tento bod ještě jednou a pořádně. Lidé často řeší statiku, srovnávají jablka a hrušky v rámci technologií a nechají si namluvit, že například podřezávaní je na tom z pohledu statiky úplně stejné. Není a nikdy nebude chemická injektáž takové riziko pro nemovitost, jako když se kompletně celá podřízne.
Existuje mnoho případů, kdy nemovitost „uhne“ nebo se „urve“ roh právě při podřezávání či neodborném odkopávání. Staré stavby dost často nemají věnec, vše je už v takové fázi rozkladu, že se musí přemýšlet opravdu komplexně.
Při prohlídce se obecně odhadne stav zdiva a nemovitosti, proto se zvolí materiál podle aktuálních problémů. V případech, kdy je zdivo staré, velmi narušené tak se vždy volí materiály pro stabilizaci zdiva a jeho výsledné zpevnění. Pokud by takové zdivo bylo zanecháno osudu, jde o zásadní narušení statiky a snížení životnosti stavby. Po stránce vrtů se vždy dá provést s odstupem času vyplnění vrtů cementovými hmotami, pro vyplnění a zesílení.
Jste na konci. Máte dotaz či potřebujete poradit s výběrem konkrétní služby?
Kontaktovat nás můžete i prostřednictvím telefonu a to na čísle + 420 731 858 492.